Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24609)

Уапсени 90 лица поврзани со трговија со дрога

Грчката полиција рано вчераутро започна голема полициска акција во објекти кои беа под опсада во атинската населба Ексархија, во која биле приведени над 90...

„Дизни“ го претстави првиот трејлер за „Кралот лав“

Компанијата „Дизни“ го претстави првиот официјален трејлер за новата американска филмска драма „Кралот лав“, пренесе „Билборд“. Овој римејк на Дизниевиот легендарен анимиран филм од 1994...

Постхумно објавена песна на шведскиот диџеј Авичи

На Јутјуб деновиве се појави нова песна на починатиот шведски диџеј Авичи, со наслов „SOS“, којашто е дел од постхумниот албум, најавен за 6...

Благоја Куновски-Доре на чело на жирито во Москва

Филмскиот критичар и уметнички директор на фестивалот „Браќа Манаки“, Благоја Куновски-Доре, од 18 до 26 април, кога ќе се одржува 41-то издание на Интернационалниот...

Кијану Ривс е најголемиот холивудски добротвор

Кијану Ривс го нарекуваат и најголемиот добротвор на Холивуд. Овој шармантен глумец со години во тајност финансирал повеќе детски болници. Инаку, тој во јавноста...

Искрена приказна за театарот на Коле Ангеловски

Актерот, сценарист и режисер Коле Ангеловски објави автобиографска книга за 50-те години што работно ги поминал во Драмскиот театар - Скопје. Насловена е „Педесет...

„Ние“ е филм што предизвикува и ужас и смеа кај публиката

„Ние“ е филм што на неверојатно шармантен начин внесува голема доза на интелигентен хумор, кој сосема органски влијае позитивно на развојот на целосната приказна,...

Роман од Норвежанката Ида Хегази Хојер на македонски

Издавачката куќа „Антолог“ го најавува објавувањето на романот „Прости ми“ од норвешката писателка Ида Хегази Хојер. Романот е добитник на Наградата за литература на...

Наградата за скулптура за Гордана Хаџи-Николова Малашев

Годинашната награда за современа скулптура „Академик Боро Митриќески“ отиде во рацете на авторката Гордана Хаџи-Николова Малашев, за делото „Сѐ уште жив“. Изложбата насловена „Современа...

„Дон Кихот“ на Сервантес е најчитаната книга во светот

Организацијата „Онлајн компјутерски библиотечен центар“ (ОЦЛЦ), со седиште во Охајо, го објави списокот на 100 најчитани книги во светот, а податоците се собрани од...