Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24511)

Хотел среде џунгла на Бали има најубав поглед на светот

Луксузниот хотелски комплекс „Висечките градини на Бали“ е сместен среде џунгла на најпознатиот остров во Индонезија. Оваа луксузна населба има 44 вили, а на...

Арета Френклин: Кралица на соулот и скршените срца

Арета Френклин е пејачка, пијанистка и кантавторка од САД, кралица на соулот и меѓу најдобрите изведувачи на госпел, ритам и блуз и џез-музиката. Музичка...

Динка и студентите во КИЦ

Вечерва, во 19 часот, во КИЦ ќе се отвори изложбата „Динка и студентите“ , под мотото „Уметниците, студентите за Динка “, во чест на...

Ќе се отвори изложба на фотографии „Девојките од Скопје“ на Лепа...

Утре, во 20 часот, во кафе и филм „Котур“, во организација на „Маргини“, ќе се одржи отворање на изложба на фотографии насловена „Девојките од...

Студентски фестивал на етнолошки филм

Денеска, во 10 часот, во Кинотеката на Македонија ќе се одржи четвртиот по ред студентски фестивал на етнолошки филм ЕТНОФФ. Ќе бидат прикажани 14...

Изложба за постземјотресната обнова на Скопје во Атина

Фокусот е ставен на плановите на грчкиот архитект Константинос Доксијадис, кој во својата биографија ги има и плановите за Исламабад, Багдад, Дака и е...

Каква тајна кријат мермерните столбови во паркот?

Турбето на Хума шах султан е урнато во 1924-та, а „Бурмали-џамија“ во 1925 година, заради градењето на Офицерскиот дом, чија изградба започнала во тоа...

Со грант од ЕБОР ќе се комплетира пругата кон Бугарија

Македонија потпиша договор со кој преку Европската банка за обнова и развој доби грант од Европската Унија во висина од 68,6 милиони евра, кои...

Едни ги фалат, други ги кудат малите хидроцентрали

Контроверзни студии за ефектите Изведбените проекти за малите хидроцентрали (МХЦ) во Македонија, а особено студиите и истражувањата за нив, не губат на актуелност. Тоа е...

Како до подобро ученичко организирање

Потребно е ново средношколско организирање за идни активни граѓани, беше заклучено на вчерашната тркалезна маса „Средношколско учество помеѓу теорија и практика“, организирана од страна...