Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24480)

Мартин Лоренс и Вил Смит заедно во „Лоши момци 3“

„Лоши момци 3“ (Bad boys 3), повторно се снима по 15 години пауза. Овој филм треба да се најде во кината на 17 јануари...

Мајкл Даглас доби ѕвезда на холивудската Патека на славните

Американскиот актер Мајкл Даглас за своите 50 години на холивудската сцена, доби своја ѕвезда на Патеката на славните, и тоа до онаа на својот...

Стивен Тајлер стана свештеник за да го венча синот

Пејачот на групата „Аеросмит“, Стивен Тајлер, платил 80 долари за да стане свештеник на Универзалната црква на животот, и сега може легално да венчава...

Стивен Спилберг и Опра Винфри работат на мјузиклот „Бојата на пурпурот“

Филмската приказна „Бојата на пурпурот“ наскоро би требало да добие уште едно уметничко видување. Поточно, овој пат ќе ѝ биде претставена на публиката како...

Eвропска награда за литература за Лидија Димковска

Традиционално и оваа година свечено се доделија европските награди на литература, при што специјалното признание европско културно наследство за 2018 година ѝ беше доделено...

Филмови што го сменија светот

Филмските остварувања раѓаат нови идеи, нѐ учат на нови работи и наметнуваат вредности што брзо се присвојуваат и шират. Благодарение на некои филмови, девојките...

Изложба на Марија Дичова и на Симона Манчева

Во ликовната галерија на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, вечерва, во 19 часот ќе биде отворена изложба од уметниците Марија Дичова и Симона Манчева....

„Севилскиот бербер“ во МОБ

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет ќе биде одиграна „Севилскиот бербер“, приказна за победата на младоста и љубовта, комичната...

Во прилепскиот театар се поставува „Демократија“

Текстот е на Јосиф Бродски, а режијата на Кирил Петрески „Демократија“ е новата претстава што се подготвува во театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Текстот е...

Вучиќ: СПЦ заговара неодговорна политика

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ вчера изјави дека е засегнат од „лошото мешање“ на Српската православна црква (СПЦ) во политиката за Косово, јавува дописничката...