Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24464)

„Survivor“ на „Трипнотик“ – критика на општествените девијации

Македонскиот електронски музички проект „Трипнотик“, зад кој стои продуцентот и диџеј Емил Хаџи-Панзов, го објави своето ново EP насловено „Survivor“. Изданието е следбеник на популарниот...

Репризни проекции на филмовите наградени на „Киненова“

Во Кинотеката на Македонија денеска и утре репризно ќе бидат прикажани три филма што беа наградени на третиот меѓународен фестивал на дебитантски филм „Киненова“,...

„Зи-зи топ“ – најдолговечниот рокенрол-бенд

Некои музиката на „Зи-зи топ“ ја нарекуваат електронски вестерн, а членовите на бендот - долгобради насмеани десперадоси. Сепак, тие свират моќен блуз, со тешка...

„Марина Абрамовиќ – перформанси“ во Фиренца до 20 јануари

Во палатата „Строци“ во Фиренца, Италија, од август во тек е изложбата „Марина Абрамовиќ - перформанси“, која ќе трае до 20 јануари 2019 година....

Концерти за деца „Што е тоа… гудачки квартет?“

Виолинистката Пламенка Трајковска со својот гудачки квартет денеска ќе одржи два концерта за деца, со почеток во 12 и во 18 часот, во малата...

НАТО е за актуелниот мандат на КБС

НАТО ги поддржува Косовските безбедносни сили (КБС) во нивниот сегашен мандат, а ако тој мандат се смени, Северноатлантската алијанса ќе мора да го преиспита...

Нехуман третман на хрватската полиција кон мигрантите

Во соопштението на народната правобранителка на Хрватска се наведуваат случаи во кои хрватската полиција употребувала палки, а мигрантите биле присилувани да ги соблечат обувките,...

Како Скопје го фаќало чекорот со Европа

Сите некогашни новитети што доаѓале во Скопје, (а кои денес се зачувани како реликвии или драги спомени) најчесто ги имало во центарот на градот,...

Двојазичноста влегува и во скопската зоолошка градина

Откако многу училишта и улици беа преименувани на албански јазик и откако беа испишани информативни табли и на албански јазик во јавното сообраќајно претпријатие,...

Тероризмот секогаш е жешка тема на Балканот

Дека на теренот навистина се случува нешто, на некој начин навестува и посетата на американскиот амбасадор и координатор за борба против тероризмот, Нејтан А....