Ознака: дијаспора

Даштевски: Излезноста во дијаспората околу 50 отсто до 17 часот, треба...

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски вечерва соопшти дека поминал мирно денешниот изборен ден за претседателските избори, на кој гласаа болните и...

Утре први гласаат членовите на ИО кои ќе ги спроведат изборите...

Гласањето за Претседателските избори 2024 почнува утре со членовите на 31 избирачки одбор што ќе го спроведат гласањето во странство. Тие пред заминувањето во...

Дијаспората ќе гласа за претседател, за пратеници нема доволно пријави

Вкупно 2.954 наши иселеници се пријавиле за гласање во странство на претстојните претседателски и парламентарни избори годинава. Од вкупниот број пријави, според податоците од...

ДИК: Заврши увидот во Избирачкиот список и регистрацијата на гласачите од...

Заврши увидот во Избирачкиот список и регистрацијата на гласачите од дијаспората за претојните претседателски (24 април) и парламентарни  избори (8 мај). Заклучно со вчерашниот ден...

Продолжен рокот за пријавување на гласачите од дијаспората

Поради технички проблеми со веб-страницата Поради технички проблеми со веб-страницата www.dijaspora.sec.mk пријавувањето на гласачите во дијаспората се продолжува до утре до 9 часот, информираат денеска...

Нови предизвици за соработка со македонската дијаспора!

Kaко да се зголеми интересот за Македонија и за македонските прашања од Македонците што никогаш не биле во земјава и од македонските државјани што...

Македонска дијаспора без македонски пасоши?!

Mакедонија како матична држава на македонскиот народ мора сериозно да ги сфати барањата на македонската дијаспора за поедноставување на процедурата за добивање државјанство. Аналитичарите...

ОМД и Македонското движење за промовирање на мајчиниот јазик „Крсте Мисирков“,...

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), водечката меѓународна организација за потребите и интересите на Македонците ширум светот, и НПО Македонското движење за промовирање на мајчиниот јазик...

Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората, порача Пендаровски...

Претседателот Стево Пендаровски за време на работната посета на САД по повод учеството на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации, вчера попладне во Чикаго,...

Мичиген го прогласи септември за месец на македонската култура во САД

Не сопира промоцијата на македонските национални особености низ светот Прокламацијата на гувернерката Гречен Витмер и Резолуцијата на сенаторот Мајк Брон се поврзани со активностите на...