Ознака: витамини

Десет супер причини да изедете една рака капини

Неверојатните капини по кои честопати посегнувавме како деца, покрај освежувачкиот ефект, имаат големо влијание и врз нашето здравје. Тие се богати со витамини и...

Зошто децата треба да јадат храна богата со витамини?

Ајде да видиме Здравата исхрана кај децата е еден од најважните услови за здраво, среќно и квалитетно детство. Токму затоа, драги деца, ќе ве потсетиме...

Дудинката – неправедно запоставено овошје

Иако ја нема во продавниците и на пазарите, дудинката е вкусно и здраво овошје, кое е неправедно запоставено. Порано речиси во секој двор можеше...

Црешите имаат богат нутритивен, но и антиоксидативен состав

Сезоната на црешите е во полн ек! Оваа суперхрана содржи низа соединенија со позитивно дејство за нашето здравје. Освен што се богати со антиоксиданти,...

Смоквата е коктел од витамини и минерали

Смоквата е позната уште од библиските приказни. Според списите и цртежите, може да се заклучи дека уште во античко време се користела во исхраната,...

Како да откриете кои витамини ви недостигаат?

Хроничен недостиг од само еден витамин го нарушува метаболизмот. Овој недостиг често се „гледа“ или се чувствува многу брзо, бидејќи понекогаш има видливи физички...

Кајсијата e ризница на витамини и минерали

Кајсиите содржат витамин Ц, витамин А, витамини К, Б1, Б2, Б3, Б6, Е, како и минерали: калиум, калциум, бакар, железо, магнезиум, манган, фосфор и...

Брокула – витаминска бомба

Брокулата е зеленчук што асоцира на мало дрво. Се наоѓа во групата зеленчуци како што се зелката, карфиолот и прокељот. Таа е витаминска бомба....

Моќта на маслинките

Маслинките се богати со витамин Е и се едни од најмоќните антиоксиданти. Студиите покажуваат дека тие се одлични за срцето и штитат од остеопороза...

Некои фини витамини

Здравата исхрана кај децата е еден од најважните услови за здраво, среќно и квалитетно детство. Токму затоа, драги деца, ќе ве потсетиме кои се...