Ознака: Блиски Исток

Кина предложи план од четири точки за мир на Блискиот Исток

Во Советот за безбедност на Обединетите нации Кина денеска пред Советот за безбедност на ОН претстави мировен план од четири точки за Блискиот Исток, покажувајќи...

Подготвени сме да дејствуваме насекаде на Блискиот Исток, порачаа ИДФ

Портпаролот на израелската армија, контра адмирал Даниел Хагари денеска изјави дека армијата ќе дејствува „насекаде на Блискиот Исток“, додека продолжува војната против Хамас на...

Додека Америка прави глупости, други чистат по нив, кажа Захарова

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова, велејќи дека САД не испраќаат свои сили во Израел, рече дека „сите други ќе исчистат...

Ефектите од трасирањето на Патот на свилата на Блискиот Исток

Една деценија од почетокот на иницијативата „Појас и пат“ на Кина Лансирана во 2013 година, иницијативата „Појас и пат“ (ПиП) - глобална стратегија за инфраструктура...

Насилството на Блискиот Исток ги здружува Хезболах и Хамас против Израел

Лидерот на либанскиот проирански Хезболах, Хасан Насрала се сретна со делегација на палестински Хамас предводена од лидерот на таа исламска екстремистичка организација Исмаил Ханије,...

Тензиите ја донесоа американската нуклеарна подморница со ракети „томахавк“ на Блискиот...

Нуклеарната подморница УСС „Флорида“ ќе биде разместена на Блискиот Исток за поддршка на петтата флота на воено-морските сили на САД базирана во Бахреин, јавија...

Ковачевски: Со домашно производство против енергетската криза

Владата има многу јасен план за справување со енергетската криза, која ќе се решава со домашно производство, но и со средства и соработка со...

Нафтата сѐ уште пали и гаси во геостратегиските односи

Салтомортале на Блискиот Исток: Техеран со Вашингтон, а Ријад со Москва Спасоносно решение на кое Бајден евентуално би можел да смета во овој момент е...

Што значи за Европа падот на Авганистан

Геополитички прекројувања на Блискиот Исток Политички експерти од ЕЦФР анализираат како ќе се одрази талибанското преземање на власта во Кабул за државите и регионите во...

Поради еден збор филм на „Пиксар“ забранет на Блискиот Исток

Доволен беше само еден збор најновиот анимиран филм на „Пиксар“ насловен „Напред“, да се забрани во четири земји на Блискиот Исток и да се...