Ознака: Белгија

Четири лица убиени во заложничка драма во Белгија

Најмалку четири лица се убиени, а две ранети, во напад и заложничка драма во белгискиот град Лиеж. Белгиските власти соопштија дека инцидент е терористички...

Оружен инцидент во Лиеж, убиени четири лица

Двајца полицајци се убиени денеска во центарот на источниот белгиски град Лиеж, јавуваат медиумите. Во престрелката бил убиен еден случаен минувач, како и напаѓачот, кој...

Поради откажан лет, загушени 20.000 пилиња на аеродром во Белгија

Белгиски пожарникари биле повикани да им ги „скратат маките“ на мали пилиња, бидејќи се гушеле во топол контејнер на аеродромот во Брисел. Пожарникарите со гас...

Повеќе се гледам како создавач на расположенија отколку како раскажувач

Кој сум јас да кажувам што е добро, а што лошо. Тоа е најсубјективната работа. Но имам своја лична визија за тоа што е...

Јункер ја повика Белгија да им даде државјанство на Британците вработени...

Белгија треба да покаже великодушност кон членовите на персоналот на ЕУ, кои се британски државјани и аплицирале за белгиско државјанство поради Брегзит, изјави денеска...

Салах Абдеслам осуден на 20 години затвор за оружен инцидент во...

Затворска казна од 20 години пресуди денеска Судот во Брисел за Салах Абдеслам за терористички обид за убиство врз полицајци. Абдеслам, единствениот преживеан од терористичките...

Белгија ги повика Албанците да не бараат азил во таа земја

Белгискиот државен секретар за азил и миграција Тео Франкен ги повика Албанците кои патуваат во неговата земја да престанат да поднесуваат барања за азил,...

„Човечките зоолошки градини“ се дел од мрачното колонијално минато на Белгија

Светскиот саем во Белгија, во 1958 година, кој требаше да претставува двестедневна прослава на повоениот социјализам, култура и на технолошкиот развој, го привлече вниманието...