Ознака: армија

Зошто европската армија нема смисла

Старата идеја за заедничка војска повторно се актуализира низ европските престолнини Откако беше првпат предложена во 1950-тите, идејата за европска армија не стигна никаде, но...

На слушателите на курсот за офицери на Армијата, Петровска им порача...

Триесет млади граѓани, идни офицери на Армијата на Република Македонија денеска на Воената академија во Скопје дадоа свечена заклетва, по што ќе започнат со...

Армијата за 230 милиони евра ќе се опреми со 8 хеликоптери...

Осум хеликоптери од италијанскиот производител „Леонардо хеликоптерс“ ќе бидат набавени за потребите на македонската Армија. Вредноста на леталата од типот AW149 и AW169M ќе...

Бројките на Зеленски се во остра спротивност со процените на...

Британски „Гардијан“ наведува дека, генерално, на последната прес-конференција на Зеленски „имало дури и повремени светли моменти од неговата кариера како комичар“. Сепак, „Гардијан“ забележува...

Кои се 10-те новоименувани соработници на Олександар Сирски, новиот врховен командант...

Ако за Сирски се достапни мноштво податоци, многу помалку информации постојат за неговите соработници - засега се обелоденети имињата на десетмина од нив, кои...

И малите држави е неопходно да имаат концепт и доктрина за...

Најновото рангирање на моќноста на армиите во светот и местото на македонската армија активира една хронична дилема - колкави си реалните капацитети на АРМ...

Армијата ги поништи изборите и ја презеде власта

Државен удар во Габон, земја во француската сфера на влијание Подготвил: Mарјан Велевски Група високи воени офицери во Габон во средата изутрина преку националната телевизија објавија...

ФОТО: Највисокото признание за припадниците на Армијата не се медалите, туку...

Нашата Армија даде огромен придонес и помош за време на природните катастрофи, од кои беа погодени нашите партнерски земји - земјотресите во Турција, поплавите...

Армијата одбележува 31 година постоење

Армијата на Македонија денеска одбележува 31 година од своето формирање. По тој повод, на Воениот стадион во Градскиот парк во Скопје ќе се одржи...

Петровска: Армијата е ангажирана во „Идризово“ како поддршка на припадниците на...

Кризната состојба во КПД „Идризово“ ќе трае 30 дена до 5 јули и таа е воведена согласно процедурите, како резултат на потребата од соодветен...