Ознака: амбасадори

Османи: На амбасадори им изразив загриженост за компромитирање на изборниот процес

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во објава на „Фејсбук“ информира дека на средби со амбасадорите на САД, Германија, Велика Британија и Холандија изразил...

Џафери со амбасадори на земји-членки на ЕУ: Поддршка за определбите за...

Амбасадорите на земјите-членки на Европската унија во државава денеска на средба со премиерот Талат Џафери изразиле поддршка за определбите за спроведување фер и демократски...

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Кралството Тајланд...

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на Апират Сугондхабиром, новоименуван амбасадор на Кралството Тајланд во Македонија, со седиште во Анкара...

Спортски амбасадори

Еден асистираше, друг постигна гол вивнувајќи се во стилот на прославените центарфори, трет ја потврди капитенската класа, а сите заедно уште еднаш го свртеа...

Пендаровски: Во Владата има политички консултации за 14 испразнети амбасадорски места

Наназад два или можеби три месеци се водат политички консултации во рамки на Владата за 14 амбасадорски позиции, колку што јас знам. Кога ќе...

Исмаили, Димовски, Рамчиловиќ и Манасијевски нови амбасадори во Брисел, Париз, Подгорица...

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешниот брифинг со новинарите соопшти нови имиња на четворица амбасадори. Тој инфомира дека е започната и евалуација...

Ердоган ги сменил амбасадорите во Шведска и Финска

Турскиот претседател Таип Ердоган ги смени амбасадорите во Шведска и Финска, земји кои аплицираа за членство во НАТО. Според официјалниот весник на турската влада „Ресми...

Москва најави „адекватен одговор“ на прогласувањето на петте руски дипломати за...

Русија ќе одговори на одлуката на нашата земја да протера петмина руски дипломати, објавија денеска руските медиуми, повикувајќи се на извори во Амбасадата на...

Пендаровски сè уште нема добиено предлози за амбасадорските места во Брисел...

Претседателот на државата Стево Пендаровски досега нема добиено предлог од владините коалициски партнери за пополнување на амбасадорските места во Вашингтон и во Брисел. Пендаровски се...

Ердоган до амбасадорите: Бидете повнимателни во изјавите

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека западните амбасадори кои требаше да бидат протерани од Турција отстапија од првичните намери и ги повика да...