Ознака: авиони

Противпожарни авиони има, но нема кој да лета со нив

 Државата располага со четири функционални хеликоптери за гаснење на пожари од кои три се во рамки на МВР и еден на Армијата, како и...

Сериозен недостиг на пилоти во ДЗС: Како ќе се справуваме со...

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) последните години се соочува со критичен недостиг на квалификувани пилоти, ситуација која, според надлежните во институцијата, сериозно го...

Со дуплирање на противпожарните сили до превенирање „сезона на пожари“

ЕУ го удвојува бројот на противпожарни бригади пред летниот период Европската Унија (ЕУ) двојно го зголеми бројот до 28 на достапни авиони за да помогне...

Западoт ќе се изложи на „колосални ризици“ доколку ја снабди Украина...

Западните земји ќе се изложат на „колосални ризици“ доколку ја снабдат Украина со борбени авиони Ф-16, го цитираат денеска руските агенции рускиот заменик -...

Авионите на Полска и Словачка ќе бидат уништени и нема да...

Кремљ денеска експресно реагираше и ги критикува Полска и Словачка за ветувањето дека ќе испорачаат борбени авиони на Украина, пренесе „Скај Њуз“. Двете земји во...

Моравјецки: Варшава е подготвена да ги обучува украинските пилоти за летање...

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки за време на заедничката прес-конференција со украинскиот претседател Володимир Зеленски, рече дека Варшава е подготвена да ги обучува украинските пилоти...

САД нема да испраќаат борбени авиони Ф-16 во Украина

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Вашингтон нема да испраќаат борбени авиони Ф-16 во Украина, пренесуваат британските медиуми. Западните медиуми минатата недела соопштија дека група...

Украина, по тенковите, ќе бара и воени авиони од четврта генерација

Официјален Киев ќе бара борбени авиони од четвртата генерација, како американскиот Ф-16, откако ќе обезбеди борбени тенкови, изјави Јуриј Сак, советник на украинскиот министер...

Авионите од Скопскиот аеродром полетуваат и покрај маглата

Од Меѓународниот аеродром Скопје и покрај маглата утрово полетаа шест авиони, дел со мало задоцнување, додека патниците од Истанбул со авионот што требаше да...

Што се разбираат Данци од летање авиони

Каква врска има новоизбраниот шеф на ЈО ГОКК со контролата на летање? Може ли тој да се нафати да врши дејност давање услуги во...