Фото/Илустрација: Совет за безбедност на ОН

Советот за безбедност на ОН вечерва ќе одржи состанок зад затворени врати по смртта на околу сто лица, според податоците на Хамас, за време на дистрибуцијата на помош во храна во Појасот Газа, пренесуваат западните агенции.

Итен состанок побарал Алжир, според неименуван дипломатски извор.