Фото: Пиксабеј

Американското Министерство за одбрана соопшти дека соборениот кинески балон, за кој постои сомневање дека е шпионски, бил висок 60 метри и носел товар споредлив со оној на патнички авион.

За споредба, балонот е висок колку зграда од дваесет ката, пренесува Скај њуз. Генералот Глен Ван Херк од американското Министерство за одбрана објасни дека токму поради тежината на објектот американската војска не го соборила балонот додека се движел над земјата.

САД сè уште ги собираат остатоците од кинескиот балон во близина на брегот на Јужна Каролина, јавува „Би-би-си“. На 4 февруари, во 19.39 часот по средноевропско време, американскиот борбен авион Ф-22 Раптор соборува кинески балон, а Вашингтон се сомнева дека се работи за шпионски балон насочен кон Пекинг.

Кина, која тврди дека е склоп за метеоролошки балон, ги критикуваше САД дека го собориле, нарекувајќи го „очигледна претерана реакција што сериозно го нарушува духот на меѓународното право“.