Фото: Пиксабеј / Илустрација

Украина попладнево соопшти дека руски авиони намерно гаѓале белоруско село од украинскиот воздушен простор како изговор за Минск да се вклучи во војната, што се случува откако претседателот на Белорусија Александар Лукашенко пристигна во Москва на разговори со рускиот лидер Владимир Путин, јави Скај њуз.

Украинскиот центар за стратешки комуникации соопшти дека не може да ја исклучи можноста Белорусија да изврши напад врз Украина во следните два часа.

– Според прелиминарните податоци, белоруските трупи може да бидат вовлечени во инвазија на 11 март во 21:00 часот (19.00 часот по Гринич) – се вели во соопштението на центарот.