Емануел Макрон/Фото: Фејсбук-страница на францускиот претседател

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, денеска во интервју за француските медиуми изјавил дека неговиот руски колега Владимир Путин направил историска грешка со инвазијата врз Украина, јави МИА.

– Мислам, и му кажав, дека направи историска грешка за својот народ, за себе и за историјата. Мислам дека се изолираше. Да се изолираш е една работа, но да бидеш во состојба да излезеш од тоа е тежок пат – вели Макрон во интервјуто.

Францускиот претседател повтори дека Русија не треба да се понижува и информираше дека не исклучува посета на главниот град на Украина – Киев.