Фото: Принтскрин

Нов пробен сателит денеска беше успешно лансиран во вселената од центарот за лансирање сателити Џиукван во северозападна Кина.

Според „Синхуа“, тест сателитот ВДЕС (VHF Data Exchange System) бил лансиран со ракета-носач Куаиџоу-11 утринава во 9.15 часот по локално време и влегол во планираната орбита.

Сателитот главно ќе се користи за комуникациско тестирање и верификација на клучните технологии ВДЕС и АИС (Automatic Identification System). Тоа е 23-та мисија на ракетата Куаиџоу-11, објави центарот за лансирање.