Фото: Твитер/Џо Бајден

Американскиот претседател Џозеф Бајден ја потпиша сметката од 430 милијарди долари, која се смета за најголем пакет климатски мерки во американската историја и има за цел да ги намали емисиите на штетни гасови, но и да ги намали цените на лековите на рецепт и зголемената инфлација, пренесува „Ројтерс“.

Законот што Бајден го потпиша вчера на церемонија во Белата куќа, во присуство на водечки демократи, ги опфаќа најзначајните инвестиции на федералните власти во борбата против климатските промени од околу 375 милијарди долари за 10 години.

Малку порано Претставничкиот дом на американскиот Конгрес го усвои предлог-законот за климатски промени, здравство и даноци, кој се нарекува и закон за намалување на инфлацијата, а претходно истото го направи и Сенатот.