Фото: Пиксабеј

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес усвои амандман на буџетот на Министерството за одбрана (Пентагон), со кој се оневозможува министерството да издвојува какви било финансиски средства за реконструкција на Појасот Газа.

Пред гласањето, републиканскиот претставник Брајан Маст, кој го воведе амандманот, истакна дека САД не треба да помагаат да се изгради ништо внатре во Појасот Газа по завршувањето на војната.

– Дозволете ми да кажам јасно и недвосмислено: Американците не треба да ја финансираат реконструкцијата на Појасот Газа по завршувањето на војната за која немаме индикации кога ќе заврши, не треба да даваат пари за изградба на пристаниште или зграда, и ние секако не треба да плаќаме за изградба на терористички тунели, ниту згради каде што можат да се сокријат оние што ги држат (во заробеништво) различни терористички организации – додаде Маст во својот говор.

Важно е да се напомене дека државниот секретар Антони Блинкен, кој е во посета на регионот по осми пат од почетокот на разорната војна на Израел во Појасот Газа, во средата го истакна ветувањето на неговата земја да обезбеди 400 милиони долари за време на конференцијата одржана во Јордан, со учество на повеќе земји, што укажува на продолжување на координацијата со Египет за отворање на преминот.

Тој изрази надеж дека хуманитарната помош, кога ќе влезе во Газа преку преминот Рафах, ќе биде дистрибуирана до оние кои имаат потреба.

Во замена за забраната на САД за учество во обновата на Појасот Газа, во мај минатата година, американските претставници одобрија нацрт-закон со кој претседателот Џо Бајден го принудуваше да испрати дополнителни пратки оружје во Израел. Тие, исто така, се обидоа да го осудат демократскиот претседател за одложување на испораката на бомби со цел да се изврши притисок врз Тел Авив да направи повеќе за да ги заштити цивилите за време на војната во Појасот Газа.

Нацрт-законот предлага САД итно да му достават оружје на Израел, особено бомбите со висока издашност кои се одобрени, но чија испорака е суспендирана поради загриженоста за нивна употреба во секој целосен израелски копнеен напад врз Рафах во јужниот дел на Појасот Газа, кој дом на повеќе од еден милион луѓе.

Во април, Претставничкиот дом гласаше за план за воена помош од 95 милијарди долари за Израел, Украина и Тајван, долгоочекуван потег што имаше поддршка и од републиканците и од демократите.

Претставничкиот дом, исто така, го одобри нацрт-законот за обезбедување на нова воена помош од 26 милијарди долари за Израел, бидејќи неговата војна во Појасот Газа продолжува околу девет месеци, и покрај меѓународната загриженост за судбината на цивилите во Газа.

Предлог-законот беше одобрен од 366 членови, а 58 членови беа против. Овие средства се наменети специјално за зајакнување на израелскиот противракетен штит „Железна купола“.