Фото: Сушмита/фејсбук

Ако некој ги знае тајните за убава коса, тоа дефинитивно се Индијките.

Сушмита е гуру за нега на коса и популарна видео блогерка од Индија која за порталот Фемила ги сподели своите совети за нега и побрз раст на косата како и за што поквалитетна и здрава коса.

Фото: пиксабеј

Сок од алое вера
Сокот од алое вера го стимулира растот на косата и е многу корисен кога станува збор за нега на скалпот. Исечете неколку листови алое, а потоа пресечете го секој лист на половина за да го ослободите сокот. Со кружни движења измасирајте го коренот на косата за да ја подобрите циркулацијата и да обезбедите подобра апсорпција. Оставете ја маската да делува најмалку два часа, или преку ноќ.

Направете маска со пантенол
Д-пантенолот е синтетички витамин Б5, а неговите својства се одлични за обновување на фоликулите на косата и спречување на опаѓање на косата. Како да се користи маската? Измијте ја косата и нанесете пантенол во форма на гел, спреј или пена, фокусирајќи се на корените.

Фото: пиксабеј

Исплакнете гo темето со ладна вода
Ладната вода ги затвора порите и ја подобрува циркулацијата, што доведува до побрз раст на косата. Како дополнителен бонус, вашата коса ќе стане значително посјајна.

Фото: пиксабеј

Исплакнете ја косата со јаболков оцет
Јаболковиот оцет ги активира фоликулите на косата, што е многу важно за бујна коса, а повторувањето на постапката неколку пати месечно ќе биде сосема доволно. Користете јаболков оцет наместо регенератор за коса и не го плакнете. За разлика од винскиот оцет, јаболковиот оцет нема силен мирис.

Фото: Сушмита/фејсбук

Протеинска маска
Надополнете го недостатокот на протеини. Пробајте ја оваа маска: земете две јајца и одделете ја белката од жолчката. Потоа измасирајте ја белката во коренот на косата и добро исплакнете.

Маска со јајца и коњак
Јајцата се полни со протеини, а коњакот содржи танини, кои ви помагаат да имате пополна коса и го стимулираат растот на косата. Земете две јајца и чаша коњак. Состојките изматете ги во блендер или со вилушка, а добиената смеса нанесете ја на коренот на косата. Додадете маслиново масло доколку сакате да ја нанесете маската по целата коса, со што ќе и дадете мекост на вашата коса.

Користете етерични масла
Јојоба, бадем, лаванда, рузмарин, мајчина душица. Овие есенцијални масла благотворно делуваат на фоликулите на косата, снабдувајќи го скалпот со голем број витамини и билни компоненти.
Споменатите масла измешајте ги во сад или додадете ги во кокосово масло. Нанесете ја смесата на коренот на косата и почекајте 2-3 часа. Измијте ја главата двапати користејќи обичен шампон.