Фото: Принтскрин

Иранскиот претставник во Обединетите нации, Амир Саид Иравани, предупреди дека Техеран решително ќе одговори на секој напад на негова територија, интереси или ирански граѓани надвор од границите на земјата, објавија локалните медиуми.

Пораката на Иран доаѓа откако американскиот претседател Џо Бајден рече дека Вашингтон ќе одговори на нападот со беспилотни летала на милитантите од Сирија и Ирак поддржани од Техеран одговорни за убиството на американските војници во Јордан, без да наведе детали, пренесе „Ројтерс“.

Неколку членови на Иранската револуционерна гарда беа убиени по израелските напади во Сирија, пет членови беа убиени на 20 јануари и уште двајца на 25 декември.

Израелски напад пред два дена го погоди она што иранската новинска агенција Тасним го опиша како „ирански воен советодавен центар“ во Сирија, при што загинаа двајца, но иранскиот пратеник во Сирија негираше детали за целта и рече дека жртвите не се Иранци.

На 15 јануари, Иран го нападна, како што вели, израелскиот „шпионски штаб“ во полуавтономниот регион Курдистан во Ирак.