Во тунелот „1“ на патот Гевгелија – Скопје ќе се вози по една лента,...

Со ограничена брзина на 40 километри на час и по една лента ќе се одвива  вечерва од 23:00 до 00:00 часот сообраќајот во тунелот 1 -...

Отворена нова лабораторија за ПЦР-тестови

ПРИЛЕП Во Центарот за јавно здравје во Прилеп официјално започна со работа молекуларната лабораторија, која е во состав на микробиолошката лабораторија, во која се вршат...

Невреме во Битола, штетите да се пријават на 112

Во Битола попладнево силен дожд поплави делови од градот, предизвика прекин на сообраќајот на повеќе сообраќајници, а има и поплавени визби и домови. Невремето го...

Планинарски марш до Лопушник во чест на Рацин

ВЕЛЕС Седумдесет и осумгодишнината од загинувањето на револуционерот и поет Коста Солев Рацин и годинава традиционално се одбележи со еднодневен планинарски марш во чест на...

Втор земјотрес на подрачјето на Охрид за помалку од една недела

Земјотрес чиј епицентар се наоѓал на 140 километри југозападно од Скопје и потекнува од охридското епицентрално подрачје, бил регистриран синоќа во 2.20 часот по...

Населбата Баир светната и дезинфицирана

Баирот, особено на потегот на улицата Козјак, откако паметат и највозрасните баирчани, никогаш не бил почист. Ѓубрето и депониите се веќе минато, а околните обраснати...

Трето издание на манифестацијата „Поречки фармер“ во Самоков

Утре по трет пат ќе се одржи манифестацијата „Поречки фармер“ на која ќе земат учество сите здруженија од оваа област од Порече, a ќе...

Проект за зачувување на ромскиот јазик

Во рамки на проектот „ГОРДОСТ 1 – Зачувување на ромскиот јазик преку употреба на онлине речник?“ деновиве во Битола се одржа состанок со партнерите...

УХМР: Нема опасност од излевање на реките

Водостоите на реките се под просекот или околу просекот за овој период од годината и најавените врнежи од дожд не би требало да предизвикаат...

Земјотрес во Тетово и во Гостивар

Земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала попладнево бил почувствуван во Тетово, Гостивар и околината, соопшти Сеизмолошката опсерваторија во Скопје. Земјотресот бил регистриран...