Ознака: владина коалиција

Мицкоски ќе го добие мандатот пред истекот на рокот, подготовки за...

На ден пред истекот на крајниот рок се очекува претседателката на државата Гордана Силјановска Давкова да му го додели мандатот за формирање на нова...

Гласањето на законот за амнестија нема да влијае на коалицијата со...

Гласањето на законот за амнестија не треба да влијае врз односите во коалицијата со Алијанса за Албанците смета премиерот Димитар Ковачевски, откако денеска во...

Не сме подготвени да поддржиме нов партнер во Владата доколку се...

Освен персоналниот состав на Владата, за Демократскиот сојуз и пошироко за јавноста се клучни програмските определби, поради што бараме со програмските барања на АА...

Од АА тврдат дека е постигнат договор за влез во Владата,...

Постигнат е договор за влез на Алијансата за Албанците во владината коалиција, согласно кој партијата во идната Влада ќе има три члена и тоа...

Помалите партнери го условуваат влезот на Алијанса во Владата, Ковачевски ја...

По седницата на Централното претседателство на Алијанса за Албанците (АА) што се одржа викедов и најавите дека во текот на неделава партијата ќе формира...

СДСМ и ЛДП се против широка коалиција, во ДУИ најавен отчет

Владејачките СДСМ и ЛДП се против формирање широка влада во која би влегле и опозициските партии, предлог што го изнесе пратеникот Павле Трајанов од...

Власта без коментар за францускиот предлог

Следните избори ќе се одржат во редовниот термин во 2024 година и тоа прашање го затвораме, порача вчера премиерот на Македонија, Димитар Ковачевски, по...