Ознака: Петровска

МО не ја исклучува можноста да прими на лекување војници од...

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска од Охрид посочи дека МО не ја исклучува можноста, согласно направените проценки и во соработка со Министерството за...

Петровска: Компромис со безбедноста на патниците и безбедноста на македонското небо...

Авиосообраќајот во земјава е безбеден, а предлогот за разрешување на раководството и Управниот одбор на М-НАВ е за да се испрати пораката дека компромис...

Петровска бара извинување од Ковачки „за изнесени лаги за наводно прикривање...

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска до пратеникот Драган Ковачки упати барање за извинување, информираат од Министерство за одбрана. -Барањето за извинување е за лагите...

Столтенберг пристигна во Скопје, Петровска го пречека на аеродром, а Ковачевски...

Генералниот секретар на НАТО – Алијансата, Јенс Столтенберг пристигна во Скопје, а добредојде на Меѓународниот аеродром во Скопје, му посака министерката за одбрана Славјанка...

Сите отворени прашања на Балканот потенцијално претставуваат можност за дестабилизација на...

Сите отворени прашања на Балканот потенцијално претставуваат ранлива можност за влијание преку кое може да се изврши дестабилизација на регионот, изјави министерката за одбрана...

Безбедносната состојба во земјава се следи, до крајот на месецот ќе...

До крајот на месецов, според најавите на претседателот на државата, треба да биде свикан Советот за безбедност на кој ќе се разгледа безбедносната состојба...

Нема реална закана за безбедноста во Македонија, рече Петровска

Македонија во моментов нема лоцирано закани по безбедноста на државата и на граѓаните. Институциите, службите, безбедносно - разузнавачката заедница будно ги следат случувањата во...

Петровска ќе ги посети припадниците на АРМ кои се дел од...

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска ќе ги посети припадниците на  Армијата на Македонија кои се дел од мултинационалните сили на НАТО во Бугарија,...

Петровска: Денес, на Денот на независноста ја чествуваме издржливоста и решителноста...

Министерката за одбрана Славјанка Петровска со видео-обраќање на сите граѓани на Македонија им го честиташе Денот на независноста, 8. Септември. Во честитката, министерката Петровска порачува...

Петровска:Македонските војници се во добра состојба

Македонските војници во Словенија се во добра здравствена состојба, информираше министерката за одбрана, Славјанка Петровска. - Двајца македонски војници од контингентот упатен на испомош во...