Ознака: „Отворен Балкан“

Винските патишта на балканските држави стануваат светска дестинација, истакна Ковачевски

Македонските, српските, албанските и црногорските винарии се рамо до рамо со врвните светски вински производители. Тоа е мегдан за наша промоција, за вмрежување и...

Американската комора го повика Косово да се приклучи на „Отворен Балкан“

Американската комора во Приштина го повтори својот повик до владата на Косово да се приклучи на иницијативата „Отворен Балкан“ и истовремено го поздрави договорот...

Регионалната соработка за справување со енергетската криза ќе се спроведува преку...

Генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски, учествуваше на самитот на иницијативата „Отворен Балкан” во Белград, на тркалезната маса посветена на справувањето со енергетската...

Македонија и Србија ќе ја интензивираат соработката во евроинтеграцискиот процес

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, заедно со српската министерка за евроинтеграции, Јадранка Јоксимовиќ, после одржаната билатерална средба, најавија дека соработката...

Регионот заедно ќе ја преброди зимата за да нема недостаток на...

Премиерот Димитар Ковачевски во интервју за српскиот весник „Политика“ истакна дека во рамки на „Отворен Балкан“ веќе се преземаат иницијативи за економско-енергетската криза, како...

Инвеститорите ќе имаат далеку поголем интерес за вложувања со „Отворен Балкан“,...

Иницијативи како „Отворен Балкан“, кои имаат реални придобивки како што е првиот меѓународен саем на храна, вино и туризам во Белград е исклучителна можност...

Забрзување кон јасната цел на регионот – ЕУ

Самит на иницијативата „Отворен Балкан“ во Охрид „Отворен Балкан“ може да биде и можност за забрзување на патот кон Европската Унија, што претставува јасна и...

„Отворен Балкан“ го забрза протокот на стоки

На граничниот премин Табановце - Прешево камионите ги минуваат царинските и полициските контроли за помалку од четири минути, а целиот процес на проверки и...