Ознака: хируршки сали

Компресорите на хируршките сали за Клинички најдоцна до декември треба да...

Министерот за здравство Арбен Таравари денеска изјави дека веќе е објавен тендер за компресорите за хируршките сали на Клиничкиот центар во Скопје, но и...

Вода протече во хируршките сали во ГОБ „8 Септември“

Вода протекла во две хируршки сали на третиот кат во ГОБ „8 Септември“, во екот на вчерашното невреме. Во меѓувреме проблемот е надминат, а болницата...

Таравари: До петок ќе донесеме одлука како ќе се реши проблемот...

Новиот министер за здравство Арбен Таравари денеска по примопредавањето на функцијата ги посети хируршките клиники во Клиничкиот центар, со цел увид во дисфункционалноста на...

Шабани: Решението за проблемот со хируршките сали е привремено, листата на...

Од средата е почнато со помали интервенции кои траат пократко и засега не е забележан никаков проблем во смисла со будење и постоперативен третман...

Трајановски: Со надворешни компресори досега се изведени 70 операции

Директорот на ЈЗУ Универзитетска клиника за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и ургентен центар (ТОАРИЛУЦ), Александар Трајановски денеска изјави дека со...

Манолева: Хируршките клиники да работат на итни и елективни пациенти, договорено...

Заменичката на министерот за здравство, Маја Манолева денеска во изјава за медиуми рече дека утринава се сретнала со директорите на сите хируршки клиники, за...

Дуплиран бројот на итни случаи во „Св. Наум Охридски“ поради затворените...

Двојно е зголемен бројот на итни случаи на кои им се пружа медицинска помош во Универзитетска клиника за хируршки болести „Св. Наум Охридски“ во...

Никој од директорите на хирургија нема доставено оставка за случајот со...

Министерот за здравство, Илир Демири, информираше дека досега никој не поднел оставка за крахот што се случи во здравствениот систем по проблемот со компресорските...

Демири: Хируршките сали се стари 3 децении, Клинички ќе користи надворешни...

Министерот за здравство, Илир Демири, денеска на прес-конференција изјави дека хируршките сали на Клинички центар се стари околу 30 години и дека ќе користат...

Повеќе од една недела не работат хируршките сали на Клинички, ОЈО...

Јавен обвинител ќе ја испитува ситуацијата на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ која настана со затворањето на хируршките сали, кои повеќе од една недела не...