Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25863)

Работи што ги правите во текот на денот, а ве држат...

Многумина се обидуваат да практикуваат добра хигиена на спиењето со тоа што ја одржуваат просторијата што е можно потемна, ладна и тивка и следат...

Апарати за домаќинство што задолжително треба да ги исклучите пред да...

Некои апарати за домаќинство, иако се исклучени, сепак трошат струја, а некои може да предизвикаат дефекти. Апаратите што треба да се исклучат се модеми, конзоли...

Пијалаци што треба да ги избегнувате во топлите денови

Со доаѓањето на летото и високите температури, важно е да се води сметка за неколку фактори, од кои меѓу најважните е хидратацијата. Затоа, не...

Ништо лично

Колку што ми е познато, нели, феникс никнува од пепелта и повторно заживува, така и во Македонија некој се сетил на случајот „Феникс“, кој...

Eвропската нафтена индустрија повторно пред крстопат

Американскиот медиум „Блумберг“ со анализа дека европските влади ја сфатиле опасноста од намалувањето на инвестициите во фосилни горива „Вистински бум на енергетскиот пазар предизвика одлуката...

Претседателката на Европската комисија ги слуша САД, а претседателот на Европскиот...

Одгласи по состанокот на европските влади во Брисел: ЕУ сака да ја намали тензијата во односите со Кина, но бара соодветен начин Подготвил: Mарјан Велевски Поради...

Сметот по прославите грд „декор“ на тревниците

Другата страна од прославувањето родендени на летниковците во парковите Новите трендови на прославување родендени на летниковците во парковите наедно потврдуваат дека сме ги задржале старите...

Трговците засега се откажаа од повисоката маржа

Викенд-сондажа на продажните цени по одмрзнувањето на маржите Иако од економските ресори и трговците најавуваат смирување на цените во следниот период, високата инфлација во изминатата...

Датуми за паметење во јули

Македонскиот народ и држава имаат богата вековна традиција и голем број крупни настани, кои се трајно врежани во колективната национална меморија на македонскиот народ...

Сакаме ли воопшто да ги задржиме младите во Македонија

Зошто итно ни е потребна образовна и демографска стратегија Дека младите сѐ повеќе се одлучуваат да заминат на студии надвор од Македонија покажува последното истражување...