Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25628)

Македонија со еден претставник на ЕКК во Австрија

На Европскиот клупски куп ќе игра само женската екипа на Гамбит Асеко СЕЕ. На машкиот турнир треба да настапат 69 екипи, а на женскиот...

Луковски: Најизедначено европско првенство досега

Последното ЕП за мене не е најквалитетното досега, но најизедначено - да. Сѐ повеќе се изедначува квалитетот на оние селекции што беа порано аутсајдери,...

Конкурс за драмски текст за деца на НУЦК „Ацо Шопов“

НУЦК „Ацо Шопов“ – Штип распишува Конкурс за драмски текст за деца. Наградата ќе биде во висина од 60.000 денари во бруто-износ. Во наградата е...

Црвеното чадорче

Од творештвото на писателката Бистрица Миркуловска Еднаш, не многу одамна, во еден недалечен град живеела една баба, којашто од сите дванаесет месеци најмногу го сакала...

Секогаш зборувај ја вистината

Етиката зборува за доброто кај луѓето. Секој треба да се труди да биде добар и сѐ подобар, да ги проширува знаењата и да дејствува...

Поетската манифестација „Детски гласови 2022“ и промоција на истоимената збирка...

На 24 септември во Ресен Здружението за граѓанска иницијатива во културата „Жар Преспа“ од Ресен, оваа година по трет пат ја организира детската поетска манифестација „Детски...

Музичко-сценскиот спектакл за деца и млади „Пепелашка“ премиерно во Прилеп

Во центарот за култура „Марко Цепенков“ Танцовото студио и портал за современи изведувачки уметности „Зодијак“ од Прилеп, во партнерска соработка со центарот за култура „Марко...

Т – топка, од рацете ти бега, ајде ако можеш, фати...

Мојата азбука: Гордана Симоновска-Момироска, авторка и хуманистка А за АВИОН Авионот голем на небото што лета облаците ги сече светот си го шета. Б за БАЛОН На сите родендени и мои и...

Леле, луѓе, што не направивме!

Македонија беше одлична, четврта, на Европското првенство во кошарка во 2011-та, на следното во 2013-та беше на 21-то место, во 2015-та исто така меѓу...

Родители бидете им добар пример на своите деца во стекнувањето...

Родителите се тие што ги учат децата на обврските, одговорностите, правилата и навиките. А со усвојувањето на работните навики и одговорности детето ја развива...