Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25605)

Како правилно да ја исчистите скарата

Домување Градините и терасите периодов се омилени места за средби со роднините и пријателите. Секако, уживањето е уште поубаво ако се готви јадење на отворено,...

Како да се преживее инфлаторното цунами

Многу земји од Европа се силно погодени од инфлаторниот удар и од порастот на цените, при што веќе се повикува на колективно штедење, но...

Странците го препознаваат македонскиот јазик како посебен во славистиката

Долгогодишната професорка по македонски јазик во Словенија, Соња Дожан, вели дека ставовите на соседна Бугарија за македонскиот јазик како дијалект на бугарскиот воопшто не...

Еуроактив: Што е следно за украинскиот конфликт?

Евидентно е дека претседателот на Русија, Владимир Путин, токму конфликтот во Украина го вклопи како „дел од отпорот на Русија кон НАТО-експанзијата на исток“....

Блумберг: Првите шест месеци променија безброј животи и светскиот поредок, следните...

Блицкригот на Русија одамна е завршен, отстапувајќи им го местото на побавни воени операции на југот на територијата на Украина. Оттогаш минаа шест месеци,...

Бугарија во асимилаторски јуриш на сѐ што е македонско

Побугарување на македонското малцинство во Албанија, негирање на македонскиот јазик, историја и идентитет во Македонија, и тоа придружено со притисоци, закани, уцени и вета...

„Луѓе мазги“ им ги перат парите на криминалните организации

Кампањата се фокусира на четири клучни начини на кои криминалните организации регрутираат парични мазги. Измами за работа: контактираат со вас за ново работно место...

Меѓународна афирмација и дигитална надградба на македонскиот јазик

Периодов, во Охрид, во тек е 55-та Летна школа на Меѓународниот семинар по македонски јазик, на кој учествуваат шеесетина семинаристи од седумнаесет држави, кои...

Мбапе даде гол по само осум секунди игра!

ФУДБАЛ Килијан Мбапе постигна гол по само осум секунди игра на мечот Пари сен Жермен – Лил (7-1). ПСЖ ја прокнижи третата победа на трите...

Познати новите членови во „Куќата на славните“

Меѓу нив е и славниот српски кошаркар Радивој Кораќ, кој ги бранеше боите на поранешна Југославија, а инаугурацијата е закажана за 10 септември КОШАРКА Официјално е...