Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25596)

Прв дигитален споменик со ликот на Григор Прличев во Охрид

Промовиран е дигиталниот паметен споменик што ги вкрстува вештачката интелигенција и виртуелната реалност во уникатно футуристичко искуство за граѓаните и посетителите на Охрид. Иновативниот...

Како да се избега од матрицата?

Избор на филмови за апокалипсата (2) Последниве неколку години светот се смени на полошо - пандемијата на коронавирусот, сѐ уште нема разврска ниту за неколкумесечниот...

Кој е енергетскиот потенцијал на земјите од регионот?

Ќе биде потешко да се реализираат проектите за изградба на нови хидроцентрали во државите во Западен Балкан поради климатските промени, отпорот на јавноста, како...

Партијата на Борисов со најголема доверба кај граѓаните

Бугарија Во Бугарија најголема доверба од граѓаните има претседателот Румен Радев, со 48 отсто, по што следуваат Бојко Борисов со 23 и Кирил Петков со...

Огнените стихии ги загрозија туристичките места

Пожар од големи размери го зафати просторот над Црвени Плажи, меѓу Бар и Сутоморе. Еден пожарникар е повреден. Полицијата во Херцег Нови уапси деветнаесетгодишно...

Македонија ќе произведува електричен автомобил

Додека од Владата не излегуваат со поопширни информации за целата инвестиција, ниту, пак, се соопштуваат детали за висината на државната помош, првиот вицепремиер Артан...

Резистентниот скроб е шеќер бомбардер за клетките на ракот

Истражувачите сметаат дека резултатите од оваа студија се толку импресивни, што ќе треба да се направат и дополнителни истражувања за да бидат потврдени уште...

Европската економија заринка во сушните корита

Долготрајната суша што ја зафати Европа предизвика катастрофален пад на водостојот на големите реки, низ кој се одвива речниот транспорт на суровини. Историската суша во...

Без свидетелски списи нема академски уписи

И покрај информацијата дека „свидетелствата за учениците на кои им се потребни за упис во средно, односно високо образование се веќе доделени“, во нашата...

Инвазија на здруженија со имиња на фашистички колаборационисти

Македонската држава практично е институционално нападната со барања за регистрација на здруженија што со своето именување претендираат на возобновување на фашизмот и на нацизмот....