Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25550)

Ѓоргиев: Македонија не е фаворит, но ќе се обиде да триумфира

ОДБОЈКА- ФАЈНАЛФОР-ТУРНИР НА ЕВРОПСКАТА СРЕБРЕНА ЛИГА Во полуфиналето на турнирот во Будимпешта, Македонија утре се среќава со Финска, а Унгарија со Романија. Финалето и мечот...

Како се прави распоредот на мечевите во Премиер-лигата?

ФУДБАЛ Раниот почеток на сезоната значи дека наидовме на повеќе барања од клубовите од вообичаено. Не можете да ги задоволите сите, вели Томпсон, кој работи...

Се враќаат централните напаѓачи?

ФУДБАЛ - ПРЕМИЕР-ЛИГА Во минатата сезона само двајца играчи постигнаа по 20 гола во Премиер-лигата, што иницираше прашања дали постепено ги снемува централните напаѓачи од...

СЦ „Марко Божиновски“ деновиве пулсира во знакот на спортот и младите

РАКОМЕТ Во изминатите три дена, на едно високоорганизациско ниво, со солидна заинтересираност на трибините и убава атмосфера можеше да се види квалитетен, фер и коректен...

Бугарска каша-попара

Бугарија ја тресе силен политички земјотрес, за што најголемиот број бугарски политичари причината ја бараат во Македонија. Вчера „падна“ и претседателот на бугарскиот парламент,...

Кога лицемерите се навредени од вистината

Проф. Звонимир Јанкулоски Просто не можам да разберам од каде толкав страв кај власта од слободниот говор. По сѐ што направи за оваа држава на...

Кризи и тарифи

Игор Шешо Време е на енергетски, финансиски кризи, блок-тарифи, инфлации... Сето тоа, разбирливо, ни наметнува дилеми каков систем да се избере за греење/ладење, каков...