Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25550)

Странските сопственици на луксузни јахти точеле гориво по бенефицирани цени

По четири години, Владата на Црна Гора ги укина поволностите за богатите туристи Според пресметките на ресорот за финансии, за четири години, од кога уредбата...

Билтен

При претрес во Куманово фатени дилери како пакуваат дрога Полициски службеници од СВР-Куманово – Одделение за недозволена трговија со дрога и оружје ги лишиле од...

Специјалната војна специјално наменета за празнење на буџетите

Сѐ почестите лажни дојави за подметнати бомби ги исцрпуваат безбедносните ресурси на државите Во последно време, особено по избувнувањето на војната во Украина, во регионот,...

Бизнис-вести

Одлуката за замрзнување на маржата на одредени производи, со цел ограничување на растот на цените, веднаш даде резултат, се наведува во соопштението од македонската...

Може ли инфлацијата да не ни стане секојдневие

Годишната инфлација и кај нас и во еврозоната достигнува рекордни стапки Според професорите по економија со кои се консултиравме, граѓаните треба да бидат подготвени дека...

Фрагментацијата на глобализацијата

Анализа (4) Ставовите во анализата на угледниот „Њујорк тајмс“ беа пренесувани и разгледувани во повеќе медиуми во регионот. „Геополитика њуз“ направи посебен осврт за споменатата...

Балканските држави беа срамно третирани од ЕУ

Писмо до „Фајненшл тајмс“ од Денис Мекшејн, поранешен министер за Европа ЕУ сака да го прокламира својот статус на глобален играч, но малоумниот националистички фанатизам против...

Парламентарна криза – може, повлекување на ветото – не може

Бугарија сѐ подлабоко тоне во спиралата на своите политички небулози Со најновиот развој на настаните во бугарскиот парламент, дополнително се компликуваат можностите за и така...

Зошто отстранувањето на бугарското вето е меч со две сечила за...

Притисокот на Брисел врз Софија може да генерира силен бугарски евроскептицизам и русофилија Постојат сериозни индикатори на кои посочуваат бугарските аналитичари и политиколози, кои сметаат...

Трката во Мелбурн ќе се вози до 2035 година

ФОРМУЛА 1 Формула 1 (Ф1) склучи нов договор за трка за големата награда (ГН) на Австралија во Мелбурн до 2035 година. Новиот договор е 10-годишно...