Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25550)

Мурал посветен на Елтон Џон се издигна на „Викариџ роуд“

Обожавателите на сер Елтон Џон ќе видат нов мурал на пејачот кога тој ќе одржи два концерта за враќање дома на стадионот на фудбалскиот...

Како е уништен легендарниот „роденденски фустан“ на Мерилин Монро

Познатиот фустан на Мерилин Монро во кој му ја отпеа песната „Среќен роденден, господине претседателе“ на тогашниот прв човек на САД, Џон Кенеди, претрпи...

На 21 јуни почнува ТВ-серијата „Балканската приспивна песна“ што се снима...

Новата турска серија „Балканска приспивна песна“, која се снима во Скопје, ќе биде премиерно прикажана на 21 јуни на турската државна телевизија ТРТ 1,...

Ремек-делото „2001: Вселенска одисеја“ – минато, сегашност, иднина

Пред повеќе од 50 години, Стенли Кјубрик и Артур Кларк тргнаа да направат нов вид научна фантастика. Како изгледа нивната иднина сега кога е...

И едноставен преглед на очите може да открие ризик од срцев...

Научниците откриле дека комбинирањето на информациите за образецот на крвните садови во мрежницата и традиционалните клинички фактори може да овозможат подобра идентификација на ризик...

Скопската општина Кисела Вода организира „Битка на бендови“

Како што информираат од скопската општина Кисела Вода, во тек се подготовките за настанот „Битка на бендови“, кој ќе се одржи на почетокот на...

Тига главна ѕвезда на „Фјужн фестивал“

Скопјани ќе имаат можност да уживаат во годинашното издание на „Фјужн фестивал“, што ќе се одржи на 22 јуни, на Стадионот на АРМ во...

Книгата „Забранети луѓе“ на Џон Илија Апелгрен е поддршка на музичарите

Познатиот џез-вокалист Џон Илија Апелгрен, на 22 јуни (среда), со почеток во 19 часот, во книжарницата „Литература.мк суперстор“ во „Скопје сити мол“, ќе ја...

Украина почна со подготовките за „Евросонг 2023“

И покрај воените дејства во државата, Украина ги почнува подготовките за домаќин на Изборот за песна на „Евровизија“ во 2023 година. Тоа го потврди...

Џеф Бек и Џони Деп подготвуваат заеднички албум

Легендарниот британски гитарист Џеф Бек и холивудскиот актер Џони Деп, кој минатата недела извојува речиси целосна победа во тужбата за клевета против неговата поранешна...