Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25530)

Превенцијата останува наша Ахилова петица

Европскиот парламент изгласа резолуција со која се бара почеток на преговорите на Македонија со Унијата, но во која се најдоа и некои спорни амандмани...

Продолжува реконструкцијата на пешачката патека на улицата Љубљанска во ...

Реконструкцијата на пешачката патека на улицата Љубљанска е во тек, а екипите на ЈП „Улици и патишта“ деновиве го асфалтираа потегот од улицата Волгоградска...

Трајковски го подобри македонскиот рекорд за 19 сантиметри

На митингот во Александрија (Грција), тој прескокна 7,60 метри АТЛЕТИКА – СКОК ВО ДАЛЕЧИНА Андреас Трајковски, член на атлетскиот клуб Работнички од Скопје, постави нов македонски...

Сезонава рекордни над 15 милиони гледачи

Просечната исполнетост на стадионите била 96,1 отсто, а највисокото ниво е забележано на „Енфилд“, на мечевите на Ливерпул, 99,2 отсто ФУДБАЛ - ПРЕМИЕР-ЛИГА Бројката на посетеност...

Металург – гордост на македонското карате

Металург во својата богата спортска активност бил шампион во Првата карате-лига на Македонија во 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2010, 2011 и 2012 година,...

Наука за државата

Денес, Македонија има многу мудри глави што напишаа стотици научни и истражувачки трудови, закони, анализи, предлог-решенија за многу проекти итн. Но и малите деца...

Неподнослива леснотија на заборавањето

Очигледно сите се навикнуваме на новото нормално, колку и да е тоа ненормално. И што е уште позагрижувачки, дури и таквите „дешавки“ ги забораваме...

Вистината е фејкњуз

Многумина скептици се прашуваа зошто битката толку трае. Сега веќе сите ја знаеме причината. Тоа беше скриена тактика на Западот. Украинците мораа да ги...

Европската интеграција е мртва

Кој ја уби европската интеграција? Веднаш по неговиот повторен избор за претседател на француската република, Емануел Макрон ја лансира идејата за „европска политичка унија“,...

Фетаху: Нема никаков проблем јас како Македонец да бидам претседател на...

Угледниот универзитетски професор и македонски активист гостуваше во емисија на албанска национална телевизија Професор доктор Кимет Фетаху гостувајќи во емисија на албанската национална телевизија АБЦ њуз...