Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25530)

Првенецот „Ехо“ на Зарина Првасевда во издание на „Југотон Кроација рекордс“

„Југотон Кроација рекордс“ го претставува „Ехо“, деби-албум на исклучителната македонска уметница Зарина Првасевда. Таа е македонска уметница, вокална изведувачка и музичарка, која исполнува и...

За првпат и жени судии!

На листата на ФИФА, од 36 судии што ќе ја делат правдата на СП во Катар годинава, има и три жени, Стефани Фрапар од...

Светликавите капаци повторно се во мода

Нега и убавина Ново-стариот тренд во шминкањето повторни ги маѓепса дамите. Светликавите капаци од 1990-тите повторно се во тренд. Откако мат-нијансите беа популарни во последните...

Мистериозниот храм без прозорци во Мериленд повторно отворен

Необичниот мормонски храм, односно црквата на Исус Христос што се наоѓа во Кенсингтон, Мериленд, со години го привлекува вниманието на јавноста. Имено, оваа прекрасна...

Вазна пронајдена во кујна во Беркшир се продава за 150.000 фунти

Исклучително ретка кинеска вазна од 18 век, која пред четириесет години го чинела својот сопственик само неколку стотици фунти, сега може да се продаде...

Јасенко Хоура: „Прљаво казалиште“ не се распаѓа!

Можно е „Прљаво казалиште“ во иднина да дејствува во поинаков состав од оној во претходните години, но такви измени имало и досега и не...

„Дона Алба“ прво дело на Џиб Михаеску на македонски

„Македоника литера“ деновиве го објави романот „Дона Алба“ од еден до најголемите романски писатели на 20 век – Џиб Михаеску, во превод од романски...

Серија концерти „Градски приказни“ на ансамблот „Илинден“

Градските приказни на ансамблот „Илинден“ беа изведени на целовечерен концерт, под насловот „Битола е градот“, во Офицерскиот дом. Изминаа повеќе од 67 години, откако...

Визијата на една фотографка да се биде мајка и уметница

Светот е сцена Серијата од фотографии наречена „Мајка како креаторка“ на тајванската фотографка Ени Ванг прикажува различни фази на мајчинството, од бременост до одгледување син...

Одржување на финансиската стабилност од клучно значење

Потребен е јасно дефиниран мандат на централната банка за донесување макропрудентна стратегија и за преземање макропрудентни мерки, заради зајакнување и одржување на финансиската стабилност,...