Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25504)

Македонија станува магнет за странски туристи

Според податоците на Светската туристичка организација, земјава регистрирала раст на туристички пристигнувања од 139 отсто, со што се најде на високото петто место во...

Сеќавање за проф. д-р Александар Стојчев (5.4. 1975 – 18.4. 2021)

Пред една година, тивко и без заслужените почести, поради пандемијата, се разделивме од нашиот колега, пријател и другар Александар. За еден професор, многу е...

Фашист, терорист, наредбодавец за масовни убиства

КОЈ БИЛ ВАНЧО МИХАЈЛОВ Иван (Ванчо) Михајлов во историската меморија на македонскиот народ останува запаметен како организатор и наредбодавец за голем број убиства на истакнати...

Македонците од Бугарија со јасна порака до Јотова и до Радев

Како аргументирана реплика на изјавата на бугарската потпретседателка Илијана Јотова и како доказ за своето постоење во Бугарија, Македонците што не се откажуваат од...

Многубројни реакции за бугарските провокации

Настанот во Битола, симболиката и пораките што ги испратија бугарските политичари предизвикаа лавина реакции во домашната јавност. Љубомир Цуцуловски констатира дека проблемот не е во...

Секојдневни консултации кај сајбер-доктор?!

Податоците од истражувањето, кое е спроведено од Евростат во последните три месеци од 2021 година, покажуваат дека секој втор Европеец се обидува да си...

Украинскиот конфликт го обезвредни имањето „нуклеарни воени сили за одвраќање“

Голем број западни поборници за разоружување тврдат дека американското нуклеарно одвраќање генерално не функционира, бидејќи Русија ги игнорираше американските воени капацитети и ја нападна...

Дали денес Бугарија има расчистено со нацифашизмот?

Зошто човек со седум смртни пресуди и една доживотен затвор од воениот бугарски областен суд, од бугарскиот политички врв се промовира како бугарски херој? Aнализа...

Отстранети 40 кубни метри отпад во Гази Баба

Во рамките на големата акција за генерално чистење на општината Гази Баба, јавното претпријатие „Комунална хигиена“ ја исчисти обемната дива депонија лоцирана во дворот...

Немилосрдните тркала на нашите автомобили

Голем број зелени површини беа направени изминатиот период во главниот град. Зелените површини се заштитени со закон. Паркирањето на нив е забрането и казниво....