Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25504)

Трајанов: Џафери не може да прифати информација која не ги задоволува...

– Нецела страница добивме вчера, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен пристап. Претседателот на Собранието Талат Џафери не може ова да го прифати...

Сè повеќе луѓе ги клонираат своите починати миленичиња

Животни Луѓето што не можат да се справат со загубата на своите домашни миленици сѐ повеќе прибегнуваат кон неконвенционално и скапо решение, односно кон клонирање...

НАСА ја забележа најголемата комета досега

НАСА со телескопот „Хабл“ забележа комета, чие јадро е 50 пати поголемо од вообичаената големина. Забележана е како се движи покрај Земјата со брзина...

Зошто детелината со четири листа се смета за среќна?

Сигурно сте слушнале дека детелината со четири листа носи среќа. Меѓутоа, дали сте се запрашале од каде и од кога потекнува ова верување. Една легенда...

Пижама-дезенот е најголем моден тренд оваа пролет

И оваа сезона ќе се носат комплети од сатен, свила и слични материјали, со т.н. пижама-дезени. Овие костими се елегантни и лежерни во исто...

Потрошувачите треба да бидат свесни што поддржуваат при купувањето облека

Важно е да се сфати дека и производството и дизајнот на облеката не секогаш носат само естетика и убавина со себе. Тие поминуваат низ...

Пристапот кон фасцинантната зграда на Националната опера и балет во...

Историјата се повторува во украинскиот град Одеса, пишуваат деновиве светските медиуми. Пристапот кон фасцинантната зграда на необарокниот театар, зградата на Националната опера и балет,...

Објавена „И во овој град се случуваат чуда“

Збирката куси раскази „И во овој град се случуваат чуда“ од Тијана Милиќ објавена деновиве, чудесно го води читателот низ дваесетина и нешто наслови...

МНТ ја подготвува „Лагата“ во режија на Идризи

На малата сцена во Македонскиот народен театар во тек се читачките проби за претставата „Лагата“, работена по текст на современиот и мошне актуелен француски...

Културни настани во чест на Ристо Соколов-Сокол во Кавадарци

Годинава се навршуваат 65 години од раѓањето на еден од најголемите кавадаречки и македонски ликовни уметници - Ристо Соколов-Сокол (1957 – 2015). Годишнината ќе...