Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25502)

Бугарски корици за преспанското сценарио

По изјавата на министерот за надворешни работи дека има документ што бил прифатлив за Македонија како основа за договор со Бугарија, домашната експертска јавност...

Напивки за поквалитетен сон

Медицински совет Истражувањата покажаа дека на возрасните луѓе им се потребни седум и повеќе часа сон. Исто така, има неколку напитоци што можат да го...

Нешто чудно се случува со температурата на Нептун

Температурата на Нептун во последно време покажува абнормалности, велат астрономите. Во 2019 година, НАСА објави слики од Нептун, каде што се случуваат огромни бури...

Пазлвуд – магичната англиска шума што го инспирираше Толкин

Од дворци како од бајка и мистични пештери, до таинствени плажи и древни шуми, Англија е полна со скриени бисери и длабоко закопани тајни....

„Нирвана“, „Перл Џем“ и „Саундгарден“ со заеднички албум

Група гранџ-икони од Сиетл пред 2000 година, вклучувајќи ги басистот на „Нирвана“, Крист Новоселиќ, гитаристот на „Саундгарден“, Ким Тајил, и тапанарот на „Перл Џем“/„Саундгарден“,...

Петнаесет години МЕД ја чува популацијата на Голем Град

Cвежиот воздух, недопрената природна убавина и разновидниот див свет имаа лековито дејство врз нас додека снимавме на терен, објаснува режисерот и монтажер Џорџ Стамкоски „Голем...

Премиерата на „Топ ган“ на 19 мај

По речиси 40 години, многу очекуваното продолжение на „Топ ган“, конечно е тука - со премиера во Велика Британија, закажана за мај. „Топ-ган: Мaверик“ ќе...

Излезе збирката раскази „Буники“ од Далибор Плечиќ

Книгата „Буники“ од Далибор Плечиќ ја имаше својата промоција во Струмица. Збирката содржи пет раскази: „Буники (приказни во аорист)“, „Пријателството нема цена“, „Проѕевање“, „Стапало“ и...

Се снима серија за животот на Брижит Бардо

Мистериозна глумица е забележана како пуши на балконот додека ги снима сцените за биографската серија за легендарната француска глумица Брижит Бардо, во Париз, деновиве....

Омаж за творештвото на Александар Стојчев

Александар Стојчев остави неизбришлива трага во областа на изучувањето на историјата на македонскиот народ во 19 век, 20 век и почетокот на 21 век,...