Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25488)

Кои економски политики се најефикасни во услови на криза

Што е тоа што државата и институциите треба да го направат за да живне стопанството и да им се помогне на граѓаните во услови...

Граѓаните со најмногу поплаки за правосудството

ГОДИШЕН ИЗВЕШТАЈ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Македонските граѓани минатата година најмногу се жалеле на заштитата на правата од областа на правосудството, голем број претставки имало и...

Предупредувачки протест на КСС и СОНК

Вицепремиерот за економски прашања Фатмири Битиќи вели дека е зачуден од најавите за штрајк. По постигнувањето на договорот за минимална плата, започна војната во...

Ризиците за Балканот – повеќеслојни

Македонија, Бугарија, Романија и Црна Гора, сите членки на НАТО, деновиве излегоа со заедничка констатација, со која изразуваат голема загриженост за безбедноста во регионот....

Не е „падобранче“, туку веројатно доносител на маслиново гранче

Бизнисменот и милијардер Роман Абрамович, клучен човек во руско-украинските преговори Ако тоа што рускиот бизнисмен и милијардер Роман Абрамович, кој беше санкциониран од Западот поради...

Историска ревизија, фалсификати и ретуширање за бугарското „администрирање“

Настојувањата на Бугарија да го „исчисти“ своето минато од секогаш погрешниот избор на страна во историјата, но и обидите за присвојување делови од историја...

Малтретирани, тепани и омаловажувани

Со присилното питање на децата се прекршуваат нивните права најчесто од блиските родители и старатели. За жал, децата за да излезат на улиците и...

ЕУ бара „бис“ на македонскиот компромис

Потврда дека се притиска за нов компромис неодамна стигна од високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеп Борел, а на тоа...

Цел поен за Михов, половина за Георгиев и за Златков

ШАХ - ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО Една победа, две ремија и три порази забележаа македонските претставници во 2-то коло на 22-то поединечно Европско првенство (ЕП), кое се...

Сите награди за Данците

Првпат и двете главни признанија заминаа кај голмани, и тоа за Никлас Ландин и за Сандра Тофт. Најдобри тренери за лани се селекторите на...