Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25488)

Искуствата од Лисабон ќе се имплементираат во Македонија

Семинарот беше предводен од првите луѓе и стручњаци од Европската џудо-федерација, од натпреварувачката, судиската и комисијата за едукација ЏУДО - ПО МЕЃУНАРОДНИОТ СЕМИНАР ЗА ТРЕНЕРИ...

Две места за тимови со петгодишни „историски заслуги“?

Во ЛШ од сезоната 2024/2025 ќе се натпреваруваат 36 екипи. Неофицијално, од четирите дополнителни места во однос на сегашниот формат, две би добиле екипи...

ЕП 2022 ќе постави апсолутни рекорди за гледаност

Билетите за финалето на „Вембли“ се распродадени за еден час. Се очекува да бидат надминати рекордите за посетеност на кој било меч на ЕП...

Непослушната четкичка (уште една приказна за деца и за нивните...

Антиупатства за лична употреба Си била една слатка, бела четкичка за заби со црвени срциња и затоа се викала Срцка. Таа често велела „т“ на...

Што ќе гледаме во април во Кинотеката

Априлската програма во Кинотеката на Македонија почнува со „Најубавото момче на светот“ (2021 г.). Станува збор за документарен филм за шведскиот актер Бјорн Андресен,...

Објавен романот „Ќе се разбудам на Шибуја“

Од печат излезе книгата „Ќе се разбудам на Шибуја“ од чешката авторка Ана Цима, а во превод на Донка Роус, во издание на издавачката...

Две руски галерии го повлекоа учеството на саемот за уметност „Листе“

Светот е сцена Две руски галерии го повлекоа учеството на претстојното издание на саемот за уметност „Листе“ во Базел, а нивните места ќе ги преземат...

Изложбата „Живот“ отворена во Фондот на холокаустот

Изложбата насловена „Живот“, создадена по повод 79-годишнината од депортацијата на македонските Евреи во центарот за убивање Треблинка, во окупирана Полска, е отворена во Фондот...

Со или без шлаканицата, „оскарите“ се целовечерна лоша глума

Настрана шлаканицата за која јавноста сѐ уште нагаѓа дали била реален излив на бес или само одглумен маркетиншки трик, и годинава најмалку се зборуваше...

Фасцинантно е значењето на човечкиот род во овој свет

Филип Коруновски, уметник Во Младинскиот културен центар е отворена изложбата „Носталгија на изолацијата“ на Филип Коруновски. Делата прикажуваат на што се посветија луѓето за време...