Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25488)

Украина оди на „Евровизија“ без оглед на воената криза

Бендот „Калуш оркестра “, кој Украина го пријави за годинашниот избор за песна за „Евровизија“, соопшти дека сè уште планира да патува во Торино,...

Седум зачини што мора да ги имате во кујната

Здрава храна Црвен пипер: се употребува за чорби, сосови, јадења со месо. Лут или благ, црвениот мелен пипер е незаобиколен зачин речиси во сите кујни. Лавров...

При руски напад уништен историски украински музеј за компјутери

Еден од најголемите украински музеи за компјутери во приватна сопственост беше уништен во рускиот напад на Украина. Станува збор за музејот „Клуб 8-бит“, кој...

Илон Маск размислува да отвори нова социјална мрежа

Извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, размислува за изградба на нова платформа за социјални медиуми. Маск одговараше на прашање на корисник на Твитер за...

Стиховите на Балашевиќ против војната осамнаа во Украина

Кантавторот Ѓорѓе Балашевиќ беше против војната во Југославија, а како порака за мир ја напиша песната „Само да рата не буде“. Токму овие стихови...

Истражување покажува каде живеат ментално најздравите луѓе

Просечните национални резултати пресметани за извештајот се движеа од 46 или „постојано“ ментално здравје, во Јужна Африка, до националниот просек на Венецуела од 91,...

Стоби – градот што бил посетен од римскиот император Теодосиј

Занимливости Во историските извори, античкиот град Стоби првпат се споменува од страна на римскиот историчар Тит Ливиј, кога ја опишува победата на македонскиот крал Филип...

Се наѕира ли решението за Пиранскиот Залив?

Долгогодишниот спор меѓу двете соседни балкански држави Хрватска и Словенија во врска со спорниот Пирански Залив се чини е пред конечно решение. Ако се...

Балканските држави како „рогови во балканската вреќа“

Сѐ уште се свежи сеќавањата како и колку Грција се противеше Македонија да ги почне преговорите сѐ додека не го смени уставното име. Сега...

„Отворен Балкан“ го забрза протокот на стоки

На граничниот премин Табановце - Прешево камионите ги минуваат царинските и полициските контроли за помалку од четири минути, а целиот процес на проверки и...