Ознака: Бербок

Безбедноста и стабилноста на Западен Балкан се од витално значење за...

Земјите од Западен Балкан заслужуваат силна поддршка на нивниот пат кон членство во Европска Унија, изјави шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок пред нејзината...

Бербок: Не смее да се дозволи Русија да ја попречува работата...

Соработката во Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) мора дополнително да се зајакне иако Русија постави огромни пречки на патот на работата...

Бербок нагласи дека земји во војна не можат да влезат во...

НАТО не може да разговара за нови членки кои би се приклучиле на алијансата а се во војна, изјави денеска германската министерка за надворешни...

Бербок: Кина може да ја запре војната со Украина

Кина би можела да игра одлучувачка улога во завршувањето на војната во Украина, изјави на денешната заедничка прес-конференција шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок...

Бербок ја критикуваше Кина дека води „агресивна“ надворешна политика и презема...

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок денеска остро ја критикуваше Кина, тврдејќи дека Пекинг води „агресивна“ надворешна политика и презема „репресивни“ акции. Обраќајќи им...

Кина нема да испорачува оружје на страните вклучени во украинскиот конфликт

Кинескиот министер за надворешни работи Чин Ганг изјави дека Пекинг нема да продава оружје на ниту една страна вклучена во војната во Украина. Ние не...

Бербок: Ви давам збор дека ЕУ нема да ве остави...

ЕУ нема да ве остави на цедило, го имате мојот збор, порача шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок за време на вчерашната посета на...

Бербок: Ако не сакате сите млади да одат во Европа, тогаш...

Ако не сакате сите млади да одат во Европа, тогаш Европа треба да ја донесете овде, порача денеска шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок,...

Не смееме да ги изневериме Македонките и Македонците, порача Бербок

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок, која денеска ќе престојува во посета на Македонија, пред пристигнувањето во Скопје порача дека очекува широка поддршка...

Бербок е против прекин на огнот во Украина под руски услови

Министерката за надворешни работи на Германија, Аналена Бербок денеска се изјасни против прекинот на огнот во Украина под руски услови. – Со тоа не би...