Ознака: њујорк тајмс

Според „Њујорк тајмс, Киев подготвува целосна евакуација доколку целосно остане без...

„Њујорк тајмс“ пишува дека Киев подготвува целосна евакуација доколку целосно остане без струја. Тоа е град со три милиони жители, а според медиумот веќе има...

Њујорк тајмс: Три четвртини од Афроамериканците стравуваат од расистички напади

Три четвртини од Афроамериканците стравуваат од напади поради нивната раса, се дознава од анкета на Вашингтон пост и Ипсос спроведена по масакрот во супермаркет...

Електронското издание на „Њујорк тајмс“ најчитано во светот

Вестите на дигиталните верзии на медиумите сè почесто стануваат недостапни за слободно читање. Институтот за новинарски студии на „Ројтерс“ покажува дека станува тренд да...

Неверојатната приказна на лажниот џелат на Исламската држава се распадна

Сведочењето на Канаѓанец за наводните грозоморни злосторства кои тој тврдел дека ги извршил како џелат на Исламската држава (ИД) во Сирија, изнесени во подкастот...

Разоткриен лажниот сјај на успехот на Трамп

Дали извештајот за даноците во „Њујорк тајмс“ ќе го потоне Доналд Трамп? Информациите за неплаќањето данок го разоткри Трамп како измамник, покрена сериозни прашања...

Американските експерти скептични за руската вакцина без докази од испитувањата

Експертите за вакцини се загрижени откако Владимир Путин објави дека Русија, без докази од сеопфатните клинички испитувања, одобрила вакцина против коронавирус. -  Мислам дека тоа...

Зауздувајќи го ковид-19, се забрзаа другите вируси

Околу 30 земји низ светот во моментов ги прекинале своите кампањи за сипаници поради појавата на пандемијата. Во меѓувреме 18 од нив веќе пријавија...

„Њујорк Тајмс“ на насловната страница ги објави имињата на починатите од...

Весникот „Њујорк Тајмс“ на насловната страница ги објави имињата на починатите од ковид-19. Вообичаени текстови, фотографии и цртежи се заменети со список на имиња...

Македонскиот народ не се брише со еден клик на „Њујорк...

Професоре, за да не заглавам во жив песок, во пропаганда на 19 и 20 век, против македонското битисување, ќе споменам некои настани, книги и...

Како пишуваше „Њујорк тајмс“

Страницава содржи факсимили и преводи на текстови објавени во „Њујорк тајмс“ и во други американски весници пред сто години за Македонците и за Македонија....