Ознака: Јордан

Јордан во јуни ќе биде домаќин на конференција на високо ниво...

Јордан денеска соопшти дека следниот месец ќе биде домаќин на меѓународна конференција за мобилизирање хуманитарна помош за Појасот Газа, јавија државните медиуми. Новинската агенција ПЕТРА...

Нетанјаху се обидува фокусот од Газа да го префрли на судирот...

Шефот на јорданската дипломатија, Ајман Сафади, денеска изјави дека меѓународната заедница треба да го спречи израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху да го сврти вниманието на...

Ирак, Јордан и Либан објавија дека повторно го отвораат својот воздушен...

Ирак, Либан и Јордан соопштија дека повторно го отвораат својот воздушен простор, кој од синоќа беше затворен поради иранскиот напад врз Израел. Трите земји доцна...

Јордан побара од САД да распоредат „Патриот“ за да ја засилат...

Јордан побара од САД да распоредат систем за противракетна одбрана „Патриот“ за да ја засилат одбраната на границите, бидејќи војната меѓу Израел и Хамас...

Македонија ќе добива маслиново масло и урми од Јордан, а ќе...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамки на посетата на Јордан, се сретна со министерот за земјоделство, Кхалид Ал Ханифат со кого потпишаа...

Кралот Абдула Втори вели дека Јордан бил нападнат од беспилотни летала

Јорданскиот крал Абдула Втори вчера изјави дека неговата земја минатата година била нападната од беспилотни летала и ракети од иранско производство. „За жал, Јордан беше...

Се предавам во рацете на неговото величество – писмото на принцот...

Поранешниот престолонаследник на Јордан, принцот Хамза бин Хусеин, изрази верност кон неговиот постар полубрат, кралот Абдула, два дена откако беше ставен во куќен притвор...

Судирот помеѓу кралот и поранешниот престолонаследник го потресува Блискиот Исток

Кралскиот судир излезе на виделина. Клучните фигури беа уапсени и се појавија гласини за државен удар, додека интензивната борба на интриги во палатата го...

Јордан се соочува со наводен пуч по тврдењата на принцот дека...

Јорданскиот принц Хамза преку видео испратено до светските медиуми објави дека командантот на јорданските вооружени сили му рекол да не ја напушта куќата и...

Јорданскиот министер за здравство поднесе оставка поради смртта на осум заразени...

Министерот за здравство на Јордан поднесе оставка откако најмалку шест пациенти починаа на одделот за борба против коронавирус во болница поради недостаток на кислород,...