Ознака: чикаго

Најмалку 15 застрелани на забава по повод Ноќта на вештерките во...

Најмалку 15 луѓе биле застрелани во неделата наутро по локално време во Чикаго на забава по повод Ноќта на вештерките, јавува Си-ен-ен. Меѓу жртвите има...

Торнадо во Чикаго, не работат аеродромите, илјадници жители без струја

Неколку торнада и бури со грмотевици го погодија поширокото подрачје на Чикаго, поради што аеродромите О'Харе и Мидвеј го прекинаа целиот воздушен сообраќај во...

Изложени предмети што никогаш не биле надвор од своите земји

„Првите кралеви на Европа“ во Чикаго Во Филдовиот музеј во Чикаго, во петокот, беше отворена изложбата „Првите кралеви на Европа“, во која со свои раритетни...

Најавена првата летачка такси-услуга во Чикаго

„Арчер авиејшн“ и „Јунајтед ерлајнс“ склучија партнерство за новата заедничка комерцијална воздушна такси-услуга во Чикаго, САД. Компаниите планираат до 2025 година центарот на градот...

Археолошката изложба „Првите кралеви на Европа“ патува во Чикаго

Изложбата во Чикаго, која е составена од македонски и од балкански археолошки предмети, ќе трае до крајот на годинава, а потоа турнејата ќе продолжи...

Пукање пред училиште во Чикаго, две момчиња се убиени а уште...

Двајца ученици се убиени, а уште две деца се ранети во пукање во близина на средно училиште во Чикаго, соопшти полицијата. Портпаролот на полицијата соопшти...

Од автомобил пукано во толпа во Чикаго, меѓу повредените има и...

Најмалку 13 лица се повредени во масовно пукање во Чикаго за време на прославата на Ноќта на вештерките, објавуваат американските медиуми. Од полицијата на прес-конференцијата...

Напаѓач од покрив отворил оган врз празнична парада во Чикаго, звучеше...

Најмалку шест лица загинаа, а повеќе од 36 се повредени, меѓу кои и двајца полицајци од Филаделфија, во вчерашниот вооружен инцидент во предградие на...

Првото куче од „Лајка“ отпатува во Чикаго

Заловено во Скопје, во населбата Новоселски пат, со трајно оштетување на окото и малтретирано од локалните жители, кучето Дарио замина во САД. По повеќе од...

Расправија се претворила во смртоносна престрелка во Чикаго

Расправија во зграда во населбата Саутсајд во Чикаго се претвори во пукање во кое се убиени четири лица, а четири се повредени, соопшти полицијата. Пукањето...