Ознака: Чеченија

Кадиров по падот на Авдијивка: Русија со големи чекори оди кон...

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров по заземањето на градот Авдијивка во источна Украина изјави дека Русија со уште поголеми чекори оди кон Киев. - Авдијивка...

Чеченскиот лидер Кадиров со порака за Киев: Господа, не ви треба...

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров синоќа му порача на Киев дека нема потреба да го ставаат на списокот на барани лица и да распишуваат...

Чеченија нема да врши мобилизација откако веќе го надмина планот, порача...

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров изјави дека во оваа република нема да се изврши воена мобилизација. Оваа одлука е донесена и покрај тоа што...

Рамзан Кадиров го покани државниот секретар Помпео во неговото родно село...

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, одговори на изјавата на американскиот државен секретар Мајк Помпео во врска со воведувањето нови санкции против него, канејќи го...

Чеченец осомничен за препродажба на дрога во Гостивар

Гостиварското јавно обвинителство донесе наредба за спроведување постапка против едно лице од Чеченија (Руска Федерација), поради сомнение дека имал намера да препродава марихуана од...

Советот на Европа ја обвини Русија поради тортура врз затвореници во...

Комитетот против тортурата (КПТ) на Советот на Европа денеска повторно ја обвини Руската Федерација за наводно малтретирање на осомничени уапсени од страна на полициски...