Ознака: химна

Национална и/или интимна химна

Националната химна е патриотска песна или музичка композиција што или е официјално признаена од Владата и Уставот на нацијата или е прифатена како таква...

„Ghost Town“ на Тери Хол – химна на обесправените

Песни што ме тераат да играм На 18 декември 2022 година на 63-годишна возраст почина лидерот на „Спешлс“ и на „Фан бој три“. Светот го...

Државната химна ќе се интонира во училиштата во Македонска Каменица

Македонска Каменица се вбројува во општините, каде наставата во сите училишта секој понеделник ќе започнува со интонирање на државната химна. Одлуката едногласно ја усвои...

Кој не ги признава белезите на македонскиот суверенитет и државен интегритет?

Феноменот на непочитување, па и непризнавање на државната химна од страна на некои субјекти во албанскиот политички кампус, е објективна стварност уште од прогласувањето...

Мицкоски смета дека македонската химна треба да се интонира во сите...

Секој граѓанин треба да покаже почит кон еден од основните симболи на државата во која е роден, му овозможила да се образува, да формира...

Алтернатива: Ако некој верува дека Албанците ќе ја пејат „Денес над...

Нема Албанец од Македонија кој ќе ја отпее „Денес над Македонија се раѓа“ како негова химна, изјави Орхан Муртезани од партијата Алтернатива и додаде...

Бугарското МНР: Исвиркувањето на химната на Бугарија во Скопје е во...

Бугарското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека „го осудува јавното сквернавење на бугарската химна на фудбалскиот натпревар меѓу репрезентациите на Бугарија и Македонија...

Песната „Заветна“ стана неофицијална химна на Македонците

Песните во кои Бафтировски го опејуваше родниот крај, како што е „Заветна“, сѐ уште живеат меѓу Македонците и ја раскажуваат вековната тага што се...

Песната на групата „Клеш“ стана химна на Украина

Украинскиот панк-бенд „Бетон“ ја преработи познатата песна „London Calling“ на британскиот рок-бенд „Клеш“, претворајќи ја во „Kyiv Calling“, за да се соберат средства за...

Пред половина век, филмот „Кабаре“ ја лансира неофицијалната химна на капитализмот

Контроверзната филмска верзија на „Кабаре“, на режисерот Боб Фоси, и по 50 години останува една од најсилните приказни за времето кога луѓето, неспособни да...