Ознака: фудбал

Пирло ќе биде помошен тренер во италијанската репрезентација

Фудбалската легенда Андреа Пирло ќе стане помошен тренер во италијанската репрезентација, откако Роберто Манчини ќе биде назначен за селектор.  Како што наведуваат италијанските медиуми, се...

„Црвените“ водат на табелата со премии

Досега Ливерпул заработи 40,7 милиони евра од премиите од УЕФА за резултатите сезонава во Лигата на шампионите, а касата на англискиот фудбалски клуб може...

Реал – Ливерпул: третпат „комбинирана“ реприза на финале

Двата тима ќе се сретнат на 26 мај во Киев, а играа во финалето на поранешниот КЕШ во 1981 година. Досега во мечевите за...

Лампард подготвен да стане тренер

Поранешниот репрезентативец на Англија, Френк Лампард е подготвен да ја преземе улогата на тренер, но ја чека вистинската можност. Триесет и деветгодишниот поранешен играч од...

Со „снежен“ меч во Сочи се одбележаа 50 дена до СП

На над 2.000 метри надморска височина, во снежниот Сочи се одигра фудбалски натпревар со кој беа одбележани 50-те дена до почетокот на Светското првенство...

Во радиус од два километра нема да има алкохол

Градските власти на Москва одлучија на деновите на одигрување натпревари, но и претходниот ден, на фудбалското СП, во околината на двата стадиона да се...

ПФЛ: Работнички подобар од Вардар

Работнички со 1:0 го совлада Вардар во 30. коло од Првата фудбалска лига. Стрелец на единствениот погодок беше Виктор Ангелов во 56. минута. Академија Пандев...

Сцени за големи нешта

Всушност, и целиот фудбалски свет е сочинет од многу сцени, па, така, наскоро македонската фудбалска репрезентација треба да стапне на една нова, таа во...

Дуел во кој ќе биде важна „домашната задача“

Ливерпул не е поразен на последните 14 меча во ЛШ, од тоа шест дома (вкупна гол-разлика 16-3), на кои не прими ниту еден гол,...

Полицајка избегна смрт на фудбалски натпревар

Дербито на првенството на Бугарија меѓу ЦСКА и Левски стана една од главните теми во фудбалска Европа, но не поради квалитетниот фудбал, туку поради...