Ознака: факултет

Меморандум за соработка помеѓу Кисела Вода и Филозофскиот факултет

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски, и деканот на Филозофскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Метoдиј“ - Скопје, проф. д-р Ратко Дуев,...

МОН: Рокот за аплицирање за стипендии на најдобрите светски универзитети е...

Поради големиот интерес на младите од Македонија за студирање на најдобрите 100 светски универзитети според Шангајската ранг листа, Министерството за образование и наука донесе...

И Македонија е во грчките планови за отворање факултети во странство

Кипар, Албанија и Египет, во првата фаза ќе бидат земјите во кои грчките Универзитети се очекува да го направат првиот истражувачки чекор за основање...

Талибанците им забранија на жените пристап до факултетите

На жените повеќе нема да им биде дозволено да посетуваат предавања или да работат на Универзитетот во Кабул додека не се создаде „исламска средина“,...

(Не)правен факултет

Бев уште во раните гимназиски години кога таткото на мојата најдобра школска другарка, а потоа и близок пријател на моите родители, инаку правник по...

Вучиќ по вторпат стана студент и го покажа новиот индекс

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на Инстаграм објави дека повторно ќе биде студент. Тој објави слика со индексот и кошаркарска топка со него, најавувајќи...

Визните процедури ги оставија странските студенти во САД ни на небо,...

Враќањето во американските образовни институции е доведено во прашање за околу еден милион студенти од странство Авторки: Меган Специја и Марија Аби-Хабиб Њујорк тајмс Оливер Филкокс беше...

Не ви треба факултетска диплома за да работите за Маск

Нема потреба кандидатите за работа во „Тесла“ да имаат факултетско образование, па дури ни диплома од средно училиште - одговори Илон Маск на прашањето...

Почнува новата академска година

Денеска започнува новата академска 2019/2020 година, чиј почеток свечено ќе биде одбележан при универзитетите во земјава. На Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, ректорот...

Силна експлозија на факултет во Белград

На Технолошкиот факултет во центарот на Белград, синоќа околу еден часот по полноќ, одекнала силна експлозија по што избил пожар. Како што пренесуваат српските медиуми,...