Ознака: уцени

Мерит-клучот станува националистички калауз

Апетитите на политичарите од албанскиот политички кампус веќе не се ни затскриваат: промена на карактерот на државата, без унитарност, да бидат конститутивен народ заедно...

Уцените врз Македонија не се европска, ниту демократска вредност

ПРЕСРЕТНУВАЊЕ НА МЕЃУНАРОДНОТО ЗАМЕШАТЕЛСТВО ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ Уште од памтивек, или со векови, демократијата се дефинира како „владеење на народот“. Тоа е општествено уредување каде...

Трговците на мало нѐ уценуваат, велат пекарите и бараат Владата да...

 Пекарската индустрија попладнево соопшти дека трговците на мало не прифаќаат да го продаваат лебот со пет отсто маржа и поради тоа бара од Владата...

Покажавме висока флексибилност, време е да покажеме карактер

Моќни земји внатре во ЕУ што се категорично против проширувањето на Унијата со земјите од Западен Балкан ја користат Бугарија како обична маша за...

Ковачевски: Уставните измени се државничко прашање, процеси од стратешко значење не...

Процеси коишто се од стратешко значење не можат да бидат предмет на уценување. Прашањето за уставите измени е сериозно, тоа е државничко прашање. Ние...

Доста е со уцени

Низа показатели, анкети и испитувања на јавното мислење во изминатиов период покажуваат дека македонските граѓани не прифаќаат веќе шарени лаги, односно ветувања што подоцна...

Ковачевски е за лидерска само за стратешки прашања: Мицкоски одбројува како...

Премиерот Димитар Ковачевски прифаќа лидерска среба, но само за прашања кои се стратешки, за прашања кои значат подобар живот на граѓаните и кои значат...

Македонија нема да отстапи пред бугарските уцени

Досега во име на добрососедството и со цел надминување на разликите, главно од македонска страна беа премолчувани екстремно тврдите, шовинистички и апсурдни бугарски позиции...

Македонија да не отстапи пред бугарските уцени

Во очекување на терминот за средба со претседателот на државата, претставниците на македoнското здружение од Бугарија велат дека сакаат да се сретнат со претседателот...

Подзатворена врата и нови уцени за Македонија

Во усвоената декларација на самитот, Унијата официјално само ја задржува поддршката за интеграција на земјите од Западен Балкан, но без прецизирање на временскиот рок....