Ознака: утре

Турнир во забрзан шах „Опен Карпош 2024“

Наградниот фонд изнесува 94.000 денари, а засега се пријавени 167 учесници од пет шаховски федерации УТРЕ ВО СКОПЈЕ Во организација на Општина Карпош и ШК Гамбит...

Единството на Македонците денес значи силна македонска држава утре

Одејќи по крвавите траги на нашите херои, нашата задача, како што велеше уште и Мисирков, е само еден чекор напред. Во овие драматични мигови,...

Денешната работа за утре не оставај ја!

Кога некој јавно се обидува да го избрише македонскиот национален сегмент во Република Албанија, потребна е проактивност од македонското министерство за надворешни работи. Повикот...

Љафтов: Полни сме со ентузијазам и со желба за победа

Украина е силен противник, но ние сме доволно искусни, а сега и со нов селектор. Се подготвуваме во најдобри услови, дисциплинирано на тренинзите, така...

Репрезентативците од утре во Пореч ќе ја темпираат формата за СП

По двата пријателски меча со Црна Гора (победа и пораз), репрезентацијата на Македонија во ревијален меч ја совлада селекцијата на поранешни репрезентативци со 25-21,...

Македонија може и повеќе и подобро

И покрај сите тешкотии и премрежиња со кои се соочува државата, Македонија секогаш имала и има свои докажани чеда што ја враќаат надежта дека...

Леброн Џејмс тргнува по рекордот за најмногу поени во НБА

Со просекот на Џејмс во кариерата од 27,1 поени по натпревар, тој е на 49 меча до тоа да стане бр. 1 меѓу стрелците...

Длабоки стапици на патот кон подобро утре

Техниката „љубовно момче“ е широко користена од криминалците за да регрутираат жртви соочени со економски и социјални тешкотии. Осомничените се насочени кон ранливоста на...

Интервју со Џанг Ѕуо, амбасадор на НР Кина во Македонија

Утре во „Нова Македонија“ Амбасадорот Џанг Ѕуо говори за глобалната криза предизвикана од пандемијата, како и за соработката со нашата земја, при што вели дека...

Ред страв, ред кураж и ред надеж за подобро утре

Специфичниот изборен процес во кој се наоѓа Македонија бара и специфични постапки на одговорност од сите учесници во процесот. Поголема информираност и уште поголема...